Morsejeva abeceda je kodiranje črk, številk in ločil s pomočjo kombinacije dolgih in kratkih znakov. Razvila sta jo izumitelj telegrafa Samuel Morse in njegov sodelavec Alfred Vail leta 1835. Leta 1847 je abecedo izpopolnil v obliko, kakršno poznamo še danes hamburški pionir telegrafije Friedrich Clemens Gerke. Znaki se v Morsejevi abecedi zapisujejo kot kombinacije kratkih (pika) in dolgih signalov (črtica).
Morsejeva abeceda pozna pet stanj: pika, črtica, kratek presledek (med črkami), srednji presledek (med besedami) in dolg presledek (med stavki). Presledke med znaki v zapisu na papir predstavlja pokončna črta (|), ki označuje tudi začetek besedila, presledek med besedami pa označujeta dve pokončni črti (||).
Črke
Pri učenju si lahko pomagate tudi s spodnjo razpredelnico. Bela barva v tej tabeli predstavlja piko, siva pa črto. To so znaki za črke. Te znake nato lahko pošiljamo s pomočjo raznih aparatov ali s pomočjo svetilke. Znake v tej razpredelnici beremo navpično.
Primer: črko L v Morsejevi abecedi predstavlja tole zaporedje znakov .-..
1 Response
[…] Tudi telegraf je izum, ki je bil pred telefonom pomemben. Prvi uporaben telegraf v Britaniji sta leta 1837 izdelala William Cooke in Charles Wheatstone. Naprava je po žicah prenašala električni tok do druge naprave, ki je z obračanjem igel prikazovala črke. Poznamo tudi električne telegrafe. Ta s kratkih pritiskom na tipko ustvari kratek pisk – piko, z nekoliko daljšim pritiskom pa ustvari daljši pisk – črto. Da vemo kaj nam sporočevalec s črtami in pikami sporoča, pogledamo v Morsejevo abecedo. […]